Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kontrolní hlášení startuje 1. ledna 2016

15. 12. 2015 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí

Plátci DPH budou mít nově od příštího roku povinnost uvádět vybrané údaje z daňových dokladů do tzv. kontrolního hlášení a podávat ho elektronicky na finanční úřad. Jde o údaje, které plátci musí již v současné době evidovat a vykazovat v daňovém přiznání k DPH souhrnně. V kontrolním hlášení však budou vybrané údaje vykazovány jednotlivě. Finanční správa tak bude moci s pomocí křížového párování a speciálních analýz vyhodnocovat údaje v reálném čase a odhalovat podvody s DPH dříve, než stát vyplatí neoprávněně nárokované nadměrné odpočty.

„V přiznání k DPH si odběratel může jedním číslem uvést klidně tisíc přijatých faktur, z nichž si uplatní nárok na odpočet. Z tohoto jednoho čísla nikdy nevyčteme, kdo byl dodavatelem, ani hodnotu dodání. Když si takový odběratel sám vytiskne deset nebo třeba sto faktur navíc, bez provedení kontroly to nemáme šanci zjistit. Tyto faktury tak představují pro podvodníka bianco šeky svého druhu, díky nimž může beztrestně okrádat stát.“ říká Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství.
Kontrolní hlášení je zásadním nástrojem pro odhalování úniků na DPH, které v současné době dosahují v České republice minimálně 80 miliard korun ročně. Většinu z této částky – 50 až 60 miliard korun ročně – představují karuselové podvody a problémy s vystavováním fiktivních faktur.

„Objem uplatňovaných odpočtů DPH v roce 2014 dosáhl výše 1,322 bilionů korun. Tyto prostředky doslova protekly systémem DPH, aniž by Finanční správa měla dostatečné možnosti na prověření oprávněnosti vyplacení vratky. Není proto divu, že podvodné podnikání na DPH čím dál tím více přitahuje pozornost nejen českého organizovaného zločinu“, dodal Janeček.

Kontrolní hlášení je součástí platného zákona o DPH už od prosince roku 2014. Účinnost byla úmyslně odložena na 1. ledna 2016, aby se plátci mohli na svou novou povinnost včas připravit. Kontrolní hlášení bude možné podat pouze elektronicky, a to výhradně v předepsaném formátu a struktuře. Pro celou řadu plátců, kteří obchodují v režimu přenesení daňové povinnosti (tzv. reverse-charge), se však v tomto ohledu nebude jednat o nic neznámého, neboť stejné údaje již dnes vykazují ve Výpisu z evidence pro účely DPH. Kontrolní hlášení tento Výpis nahradí. První kontrolní hlášení budou plátci podávat za leden 2016 nejpozději do 25. února 2016.

Informace o kontrolním hlášení jsou na webu Finanční správy k dispozici již od května 2015. Finanční správa uspořádala v průběhu letošního roku na téma kontrolní hlášení desítky seminářů a workshopů pro plátce DPH a další odbornou veřejnost, svazy, komory a asociace. Navíc zcela adresně oslovila konkrétní plátce DPH, kdy je na novou povinnost upozornila prostřednictvím jejich datových schránek, e-mailů a SMS do mobilů.

Letákem do datové schránky, e-mailem a pomocí SMS bylo osloveno téměř 400 tisíc z celkového počtu 500 tisíc plátců DPH. Ostatní plátci byli osloveni pomocí letáků rozdávaných na finančních úřadech při podávání daňových přiznání k DPH.

Více na www.financnisprava.cz/kontrolnihlaseni