Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Finanční správa odhalila půlmiliardový daňový únik na DPH. Daň se podařilo zajistit i vybrat.

18. 11. 2015 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí

Finanční správa odhalila rozsáhlý daňový únik na dani z přidané hodnoty. Pro účely daňového podvodu došlo k vytvoření umělého řetězce osob z několika členských států EU, mezi kterými docházelo k prodeji zboží tak, aby ho finanční správy jednotlivých států neodhalily. Mezi dotčenými členskými státy byly například i Německo a Dánsko.

Svými atributy se zrealizovaný podvod podobal podvodným obchodům s emisními povolenkami, zejména rychlostí prodeje, rychlostí převodu finančních prostředků a vysokými částkami plnění. Řádově se jednalo až o stovky miliónů korun měsíčně. Předmětem stávajících obchodů byly mimo jiné komodity obchodované na energetických trzích.

„V boji proti karuselovým podvodům by nám výrazně pomohlo širší uplatnění metody reverse charge, o které usilujeme na poli Evropské komise. I tato komodita, s níž se podvodníci snažili připravit stát o půl miliardy, je na seznamu těch, kde bychom rozšíření tohoto režimu uvítali,“ řekl ministr financí Andrej Babiš.

České republiky se předmětný daňový podvod dotkl zásadním způsobem, neboť se zde nacházel jeden ze subjektů, který nepřiznal a neodvedl daň z uskutečněných plnění, přičemž další subjekty se sídlem v ČR požadovaly vyplacení nadměrného odpočtu od státu. Podvodu se účastnily i subjekty s ročním obratem v řádech miliard korun, vlastněné zahraničními osobami.

Neodvedená daň z přidané hodnoty činila částku téměř 0,5 mld. korun. Správci daně příslušní subjektům zapojeným do podvodného řetězce zahájili daňové kontroly a provedli zajišťovací exekuce, přičemž celou částku chybějící daně vybrali.

V souvislosti s daňovými úniky připravuje Ministerstvo financí a Finanční správa rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti o další komodity.