Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zkrácení daní za 1 miliardu

28. 1. 2015

Pracovní tým daňová KOBRA (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, finanční správa a celní správa) minulou středu zasahoval na několika místech České republiky. Výsledkem akce je obvinění 5 osob z krácení DPH za více než 1 miliardu korun.

Na případu s krycím názvem TISKAŘ intenzívně pracovali členové týmu KOBRA od loňského července. Poznatky, které vyplynuly mj. z případu OCTAVIAN (Vylákání nadměrných odpočtů DPH za 780 milionů), dovedly kriminalisty ke skupině osob, která měla krátit DPH při vývozech polygrafické techniky (zejména tiskařských strojů) do států mimo EU. Na této trestné činnosti se měli podílet i pracovníci jednoho pražského finančního úřadu.

Podle závěrů kriminalistů měly obchodní transakce v letech 2010 - 2012 dosáhnout objemu cca 5 miliard korun. Následně měla být správci daně předkládána zcela smyšlená daňová přiznání, na základě kterých došlo k postupnému vyplacení více než 1 miliardy korun jako nadměrné odpočty na DPH. Na základě zjištěných skutečností začali pracovníci finanční správy v roce 2012 prověřovat správnost daňových povinností. Díky této kontrole, efektivní spolupráci a koordinaci společných aktivit mezi členy daňové Kobry se podařilo zabránit vyplacení dalších cca 110 milionů korun.

Stroje byly před vývozem umístěny ve svobodném celním pásmu (vývoz zboží mimo EU). Ve spolupráci s pracovníky celní správy byly stroje zadokumentovány a následný znalecký posudek určil, že se jedná o naprosto bezcenné zboží.

Při akci TISKAŘ bylo minulou středu zadrženo celkem 8 osob, z nichž 5 následně kriminalisté ÚOKFK obvinili. Proti pracovnici finančního úřadu a jejímu bývalému nadřízenému bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Zástupci obchodní společnosti (z nichž jeden působí jako advokát) byli obviněni z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Jedna z těchto osob byla rovněž obviněna z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze navrhl vzít jednoho zástupce obchodní společnosti do vazby, čemuž soud následně vyhověl. Čtyři ostatní osoby jsou stíhány na svobodě.

Finanční šetření k zadokumentování finančních toků stále pokračuje. Je velmi náročné a obsáhlé. Podle závěrů kriminalistů značná část vyplacených finančních prostředků končila v jednom spořitelním družstvu.