Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kobra si došlápla na obchodníky s luxusními vozidly

10. 4. 2017

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v uplynulých dnech zahájili trestní stíhání dvou osob pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby se škodou cca 73 milionů korun.

Na případu s krycím názvem TAILOR tým Daňové Kobry pracoval několik měsíců za velmi intenzivní podpory Finančního analytického úřadu a Finanční správy. Společnou prací se podařilo rozkrýt finanční transakce, zdokumentovat řetězec podezřelých společností a tyto informace spojit k osobě hlavního organizátora trestné činnosti.

Podle našich závěrů oba obvinění společně krátili daň z přidané hodnoty při nákupech luxusních vozidel z jiných členských států Evropské unie, a jejich následných prodejích. Nejméně od ledna 2014 do prosince 2015 měli účelově založit a ovládat obchodní společnosti, přes které pořizovali luxusní vozidla pro různé odběratele v České republice, přičemž z těchto obchodů neodváděli DPH. V případě nahlášené kontroly ze strany finančního úřadu okamžitě u podnikatelských subjektů ukončili činnost a své aktivity přenesli na nově vzniklé společnosti.

Mezi vozidly, která byla pořízena, se vyskytují i např. limitované edice Ferrari FF (F 151) v hodnotě přes 7 mil. Kč, Ferrari F12 Berlinetta v hodnotě přes 9 mil. Kč, Lamborgini Aventador Roadster LP 700-4 v hodnotě přes 10,5 mil Kč a další luxusní vozidla.

Finanční správě se dosud podařilo u dvou společností zajistit finanční majetek v částce přes 4,8 mil. korun.

Vyšetřování uvedené věci je na počátku a není vyloučeno rozšíření trestního stíhání pro další skutky a jiných osob.

Trestní stíhání dvou osob je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným trest odnětí svobody od pěti do deseti let. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.