Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

KOBRA - podrobnosti k operaci UHLÍ

5. 3. 2015

Členové pracovního týmu daňové Kobry (policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, příslušníci Celní správy ČR a pracovníci Finanční správy ČR) v úterý 3. února 2015 zasahovali na 38 místech České republiky, zejména ve Středočeském kraji. Výsledkem akce s krycím názvem UHLÍ je obvinění 29 osob z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Daňová Kobra se v září 2014 začala zabývat podezřelým čerpáním nadměrných odpočtů DPH ze strany několika desítek společností s ručením omezeným. K případu se dostala jednak vlastní operativní činností, tak na základě podnětu Finančního analytického útvaru Ministerstva financí. V rámci prováděných úkonů pracovníci daňové Kobry došli k závěru, že dva nyní již obvinění muži měli od 1. ledna 2011 založit či zakoupit mnoho společností s ručením omezeným a to jen za účelem vylákání nadměrných odpočtů DPH. Podle závěrů kriminalistů tyto společnosti, v nichž jako jednatelé měli působit tzv. bílí koně, nevykonávaly žádnou činnost, nevedly účetnictví a vykazovaly jen minimální pohyby na bankovních účtech. Na druhou stranu však měly pravidelně podávat zcela smyšlená daňová přiznání, ve kterých měly být vykazovány vysoké obraty ze stavebních činností a každý měsíc tak uplatňovaly nároky na vyplacení nadměrných odpočtů DPH. Bankovní účty společností však neměli ovládat jejich jednatelé, ale jiné obviněné osoby. Tato činnost měla být prováděna velice důmyslně, aby nevzbudila pozornost finančních úřadů. Pokud však finanční úřady zahájily kontroly, společnosti byly obratem převedeny na jiné osoby (jejichž jednatelé byli cizinci z východní Evropy) a staly se tak zcela nekontaktní.

Podle závěrů pracovníků daňové Kobry dosahuje škoda na neoprávněně vyplacených nadměrných odpočtech DPH cca 290 milionů korun. Je však předpoklad, že způsobená škoda by mohla být ještě vyšší.

V rámci prováděných úkonů došlo k zajištění 17 nemovitostí (domy a byty), jejichž hodnota se zatím vyčísluje. Dále bylo zajištěno cca 28 milionů korun na bankovních účtech (v rámci trestního a daňového řízení) a necelé 2 miliony korun v hotovosti (včetně cizích měn).

Do akce s krycím názvem UHLÍ bylo nasazeno 120 policistů Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a 89 příslušníků Celní správy ČR (včetně Skupiny operativního nasazení) a 20 specialistů Finanční správy ČR. Na akci se rovněž podílelo Krajské ředitelství policie hl. města Prahy (Zásahová jednotka a Stálá pořádková jednota), Zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje a Letecká služba Policie ČR.

Státní zástupkyně Krajského státního zastupitelství v Praze navrhla vzetí do vazby 4 obviněných osob. Soud do vazby vzal 3 obviněné osoby. Zbylých 26 obviněných je stíháno na svobodě.