Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Finanční správa reaguje na článek: Devět milionů zmizelo. Finanční správa i žalobce to „přikryli“

12. 8. 2020

Článek serveru Seznam zprávy ze dne 9. 8. 2020 se již po několikáté vrací k problémům, jež se před lety vyskytovaly na finančním úřadě ve Valašském Meziříčí. Jde o pokračování série zavádějících článků redaktora Seznamu, který se na starých případech a i za pomocí skrytých kamer a jednostranně natočených reportáží snaží pošpinit reputaci Finanční správy.

Článek hned v nadpisu naznačuje, že Finanční správa svou nedbalostí nevymohla 9 miliónů. Skutečnost je taková, že jeden daňový subjekt měl značný nedoplatek a nemovitý majetek – a problémy před řadou let byly způsobeny chybou při exekučním prodeji nemovitostí. Jednalo se o případ nesprávného postupu, jehož podstata tkví v roce 2009 až 2013. Finanční správa vůbec nepopírá, že k pochybením před lety došlo. Naopak dohlídka (kontrola) z Generálního finančního ředitelství ve Valašském Meziříčí problémy jasně popsala a redakce Seznamu má informace z kontroly k dispozici již více než půl roku.

Zjištěné nedostatky ve Valašském Meziříčí se týkaly let ještě před nástupem zaměstnankyně, která si na postup úřadu stěžovala a o jejíž vyjádření se reportáže výhradně opírají. Nedostatky v práci vymáhacího oddělení byly ze strany Generálního finančního ředitelství identifikovány, podstatná část z nich proběhla před více než 7 lety a jen v některých případech je už nebylo možné napravit. Výsledky vnitřních kontrol se promítly i v postizích zaměstnanců finančního úřadu.

Články a reportáže Seznamu se, někdy až na 15 let starých případech, snaží navodit dojem, že systém vymáhání ve Finanční správě nefunguje. Objektivní skutečnost je však taková, že v rámci celé Finanční správy je již od roku 2016 zaveden kontrolní systém pro práci s daňovými nedoplatky. Systém je nastaven tak, aby k pochybením, ke kterým došlo ve Valašském Meziříčí, nemohlo dále docházet. Finanční správa naplňuje svoji Strategii a pracuje na zkvalitňování výkonu služby nejenom ve vymáhání nedoplatků dlouhodobě, což reportáže Seznamu neobjektivně ignorují.

Stále také platí, že podezření bývalé zaměstnankyně Finanční správy, že někteří pracovníci vymáhacího útvaru finančního úřadu ve Valašském Meziříčí zneužívali svého postavení, nebylo státním zastupitelstvím potvrzeno. Tvrzení, že Finanční správa a státní zastupitelství postupují ve vzájemné shodě, kryjí svoje postupy a proti bývalé zaměstnankyni se tzv. „spikly“, protože jak uvádí redaktor „ruka ruku myje“, je nepodloženou konstrukcí hraničící s „konspirační teorií“. Jak bylo již několikrát řečeno, Generální finanční ředitelství skutečnosti uváděné bývalou zaměstnankyní řešilo a na nedostatky ve Valašském Meziříčí v rámci dohlídky jasně poukázalo. V reakci na články takovéto kvality může tím pádem Finanční správa jen zopakovat skutečnosti několikrát veřejně řečené a vysvětlené.