Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Reakce Finanční správy na článek "Paradox pro plátce daní: Ze všech úřadů nejhůře hospodaří Finanční správa"

1. 10. 2019

Generální finanční ředitelství by v hodnocení zIndex dosáhlo lepších výsledků nebýt letitých smluv na provoz některých velkých informačních systémů, zejména robustního systému pro výběr daní ADIS. Jedná se totiž o komplex více souvisejících smluv i o velký objem finančního plnění. Postupné řešení by měla přinést aktuálně probíhající otevřená veřejná zakázka na provoz, údržbu a vývoj ADIS 2020-2023 spojená s převodem majetkových práv od IBM a připravovaný nový systém nDIS.

Na hodnocení GFŘ se odráží stav vendor-lock-in, protože největší zakázky GFŘ byly zadávány v JŘBÚ (Jednací řízení bez uveřejnění) na firmu IBM, poslední zakázky v JŘBU byly zadány v roce 2017. Od té doby GFŘ vyjednávalo s firmou IBM tak, aby bylo možné vypsat tyto zakázky v otevřeném výběrovém řízení.

Dále se jedná o interní systémy AVIS ME, kontrolní systém CEDR II a personální systém VEMA. Za zakázky na provoz těchto systémů byly GFŘ uloženy pokuty za neoprávněné užití jednacího řízení bez uveřejnění od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Byly však napadeny u krajského soudu v Brně a dosud o žalobách nebylo rozhodnuto. Bohužel negativní údaje o těchto zakázkách se s ohledem na jejich hodnotu propisují hned do několika kritérií zIndexu.

V kritériu „Kvalita dat ve Věstníku“ se markantně projevilo neuvádění předpokládané hodnoty veřejných zakázek, což je však nepovinným údajem a standardně uváděn není. Lze ještě okomentovat kritérium „Podíl veřejných zakázek na celkových nákupech“, který dokládá jednak regionální pokrytí finanční správy a s tím související operativní užití veřejných zakázek malého rozsahu, jednak užívání provozních smluv na dobu neurčitou.