Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Finanční správa se ve výběrových řízeních striktně řídí zákonem o státní službě

24. 9. 2019

  • Reakce na reportáž "Dvojí metr" pořadu Reportéři ČT,
  • autor: David Macháček | zdroj: Česká televize | datum: 23. 9. 2019

Finanční správa se ohrazuje proti zavádějícím informacím, které zazněly v pořadu Reportéři ČT v reportáži Dvojí metr (23. 9. 2019), která dává do souvislosti postup bývalého ředitele ÚP v Příbrami Karla Trefného v konkrétní kauze a fakt, že v roce 2015 post ředitele ve výběrovém řízení neobhájil.

Reportáž popisuje případ zaměstnance Finanční správy, který byl zařazen na pozici ředitele ÚP v Příbrami do doby, než bude toto služební místo obsazeno postupem podle zákona o státní službě. Na služební místo ředitele ÚP Příbram na FÚ pro Středočeský kraj bylo poté vyhlášeno výběrové řízení, do kterého se přihlásil i Karel Trefný. Na místo ředitele ÚP byl však ve výběrovém řízení v souladu se zákonem o státní službě vybrán jiný žadatel, který byl následně na toto místo jmenován. Žadatel, který vybrán nebyl, byl poté převeden na místo se služebním působištěm v Praze, proti čemuž podal odvolání na Generální finanční ředitelství (GFŘ), které však bylo zamítnuto. Zaměstnanci bylo následně příkazem ředitele FÚ pro Středočeský kraj stanoveno místo výkonu služby Příbram.

Proti rozhodnutí GFŘ podal zaměstnanec žalobu u soudu a domáhal se jeho zrušení. Soud v rozsudku uvedl závěr, že dosavadním služebním působištěm je obec, ve které zaměstnanec dosud vykonával službu, tedy Příbram. V návaznosti na toto rozhodnutí soudu bylo rozhodnutím ředitele FÚ pro Středočeský kraj určeno služební působiště Příbram.

Soud v odůvodnění rozsudku dále uvedl, že ve výběrovém řízení na ředitele ÚP v Příbrami neshledal ze strany Finanční správy žádné pochybení a potvrdil tak, že výběrová řízení na volná služební místa v orgánech Finanční správy zaručují vysoký stupeň objektivity a transparentnosti při výběru vhodného uchazeče tím, že jsou striktně stanovena zákonem o státní službě.

Reportáž ČT dále obsahuje nepřesnost týkající se úspěšnosti Finanční správy v soudním přezkumu zajišťovacích příkazů. Reportéři ČT uvádějí, že ze skončených soudních řízení uspěla polovina majitelů firem. Dle statistik Finanční správy, které byly prezentovány na jednání rozpočtového výboru a které Finanční správa pravidelně zveřejňuje na svém webu, je úspěšnost Finanční správy vyšší.