Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Reakce Finanční správy na reportáž/článek: Velký bratr posiluje. Finanční správa má nový nástroj na kontrolu podnikatelů

4. 4. 2017

Finanční správa se zásadně ohrazuje proti tendenční reportáži zpravodajského portálu Seznam.cz ze dne 26. 3. 2017, která významných způsobem zkresluje pořízení databáze s údaji o fyzických a právnických osobách Finanční správou, a to i přesto, že Generální finanční ředitelství zveřejnilo vše o veřejné zakázce včetně návrhu smlouvy na internetu a poskytlo redaktorovi Pavlu Cyprichovi při přípravě dané reportáže dostatečné informace. Ty však nebyly ve výsledku zohledněny. Daná reportáž tak nelze být vnímána jinak, než jako snaha o účelové poškození obrazu Finanční správy v očích veřejnosti. Je tedy nanejvýš žádoucí, aby nepravdivé informace, které v této reportáži zazněly, byly uvedeny na pravou míru.

Reportáž je nepravdivá hned ve dvou rovinách, a to jak v rovině účelu využití této databáze pro účely správy daní, tak v rovině hospodárnosti, spojené s veřejnou zakázkou na pořízení této databáze.

Jestliže pan redaktor vznáší spekulativní otázku, zda nemůže Finanční správa, resp. resort Ministerstva financí, obecně používat informace roztříštěné v jednotlivých zdrojích, odpověď je prostá, nemůže. Hlavní účel pořízení databáze takovéhoto charakteru vychází z potřeby Finanční správy pracovat rychle a efektivně, což nelze zaručit, pokud nemá k dispozici ucelené údaje. Vyhledávat údaje ve 40 rozdílných a vzájemně nepropojených zdrojích je pro analytickou práci absolutně nevhodné a nehospodárné. Sloučení údajů z různých zdrojů, jejich kvalita a pravidelná aktualizace je zkrátka pro práci Finanční správy nezbytná. Potvrzuje to také vládní program, který jí klade za cíl směřovat k elektronizaci, automatizaci činností a zajištění efektivity výběru daní. A to rozhodně bez souhrnných databází nelze. To dokazuje i fakt, že obdobné databáze jsou zcela běžně nakupovány nejen ostatními státními institucemi, ale také komerčními subjekty (především banky a pojišťovny), tedy všemi, kteří mají potřebu hodnotit rizikovost svých klientů.

Zásadních nepřesností se Seznam.cz dopouští také v otázce nehospodárnosti zakázky. Zmíněný nárůst ceny z jednoho milionu na dva je totiž dán tím, že první zakázka byla na zajištění databáze na jeden rok a druhá na dva roky. Ačkoliv je to z veřejně dostupných materiálů zcela zřejmé, výsledná reportáž ukazuje, že nebylo v zájmu redaktora tento aspekt reflektovat. Naopak byla prezentována nepravdivá informace o tom, že v původním výběrovém řízení byla nabídka splňující podmínky s licencí na dva roky za 300 tisíc Kč. Zdůrazňujeme, že žádná taková nabídka splňující nároky pro účast ve veřejné zakázce neexistuje.

Skutečnost, že Finanční správa poptává tuto souhrnnou databázi, dokazuje její snahu co nejefektivněji pracovat s informacemi o daňových subjektech za účelem cílit svou činnost na rizikové subjekty.