Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Reakce na článek "Konec udavačského webu k EET příval stížností nezastavil" uveřejněný dne 11.1. 2017 na Seznam.cz

13. 1. 2017

Reakce se týká části o prvních kontrolách povinnosti evidovat tržby: Finanční správa má za sebou první kontroly v terénu. Podnikatele ale nenachytaly. Prvních 500 kontrol EET na nic zásadního nepřišlo.

Finanční správa se ohrazuje proti obsahu uvedeného článku, který se snaží naznačit, že systém EET nevygeneroval po měsíci fungování dostatek sankcí, a tak nefunguje. Systém EET byl od začátku koncipován jako podpůrný systém, který má napomoci narovnat podnikatelské prostředí a zlepšit výběr daní. Rozhodně nebyl koncipován jako generátor pokut a sankcí. Finanční správa i MF na veřejnosti od počátku deklarovaly, že v prvních týdnech budou kontroloři působit zejména preventivně, to znamená, že budou podnikatele zejména upozorňovat na zjištěné nedostatky v zasílaných datových zprávách a na účtenkách. Uvědomujeme si velmi dobře, že EET je pro podnikatele novinka, která potřebuje na rozjezd určitý prostor.

Dosavadní šetření v terénu prokázala, že se podnikatelé ve valné většině dobře připravili na novou povinnost, a to také díky mediální kampani, kterou pro ně Finanční správa a Ministerstvo financí připravilo. Z šetření v terénu však postupně získáváme informace i o závažnějších zjištěních, která budeme řešit.

Kontroloři budou i nadále aktivně provádět kontroly v terénu. Podnikatelé, kteří EET bojkotují, byť mají ze zákona povinnost evidovat, budou přirozeně přednostně zájmem kontrolorů. Naopak všechny poctivé podnikatele můžeme ujistit, že se nemají čeho obávat. Skutečnou efektivitu systému EET nejlépe prokáže fungující férové podnikatelské prostředí a nárůst tržeb přiznaných v daňových přiznáních, nikoliv počet udělených sankcí.