Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Reakce Finanční správy ČR na text "Falešné cinkání ve státní kase"

7. 5. 2015

  • Reakce na článek "Falešné cinkání ve státní kase"
  • E15 | Datum: 5. 5. 2015 | Autor: Pavel Páral

Autor článku kritizuje loňskou kontrolní akci, při níž došlo k zadržení vratek DPH. Podle něj byla projevem mocenské zvůle a poškodila byznys desítkám firem, za což by se měl Babiš omluvit. Dále tvrdí, že nová opatření Kontrolní hlášení a Elektronická evidence tržeb postihnou jen malé ryby, protože podle analýzy NKÚ se v této oblasti šedé ekonomiky ztrácí ročně 7 mld. Kč.

Finanční správa v reakci na článek uvádí, že zmiňovaná kontrolní akce, zaměřená na daňové subjekty, které nemají sídlo v ČR, přestože zde podnikají (tito plátci uplatňují nadměrné odpočty v řádech miliard korun) a často se správcem daně při prověřování dostatečně nespolupracují, byla připravována ještě v době před nástupem pana Babiše na MF. Rozhodně se nejednalo o žádný projev mocenské zvůle, o kterém autor článku píše jistě pouze z důvodu nedostatečné znalosti daňového řízení a problematiky neusazených osob. Finanční správou bylo opakovaně deklarováno, že způsobený výkyv v inkasu DPH se bude v průběhu roku 2015 postupně vyrovnávat.

Co se týká NKÚ - Finanční správa se ne zcela ztotožňuje s jeho kontrolními závěry. Instituty pro boj s daňovými úniky, které byly postupně zavedeny do zákona o DPH, v praxi dobře fungují. Nové instituty – Kontrolní hlášení a Elektronická evidence tržeb budou novými a velmi silnými nástroji, které zasáhnou právě do oblasti „zkreslování údajů v daňových přiznáních“, kde tkví podle závěrů NKÚ potenciál 42 mld. korun. To rozhodně nejsou žádné „malé ryby“.