Finanční správa České republiky

Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Vybrané dotazy k elektronickému podávání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob

Pokud je daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob podáváno ve formátu XML, je možné přílohu přiznání – účetní závěrku podat ve formátu PDF, případně jiném formátu? Účetní závěrka, která je sestavena podle zákona o účetnictví obsahuje podpisový záznam člena statutárního orgánu.

Daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob, jakožto podání podle § 72 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „DŘ“), lze podat datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně, přičemž formát a struktura datové zprávy je stanovena pokynem D-349. Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je podání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob povinen učinit pouze datovou zprávou. Bližší informace o způsobu podání jsou zveřejněny na stránce Informace k aplikaci ustanovení § 72 odst. 4 daňového řádu.

K vytvoření souboru v předepsaném formátu a struktuře lze využít aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO), dostupnou přes webové stránky Finanční správy České republiky v části „Daně elektronicky“ nebo též www.daneelektronicky.cz

V souladu § 72 odst. 2 DŘ je součástí daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob účetní závěrka, jakožto příloha vyznačená pod položkou 11 v I. oddílu. Pakliže je příloha součástí podání, platí pro ni stejná pravidla jako pro podání samotné. To se týká i pravidel formy daného podání. Je-li stanoven a zveřejněn určitý formát a struktura pro případ, kdy dané podání je činěno elektronicky, vztahují se tato omezení i na přílohu. V dílčích pokynech k vyplnění přiznání k dani z příjmů právnických osob je k této položce (11 I. oddílu) uvedeno:
„… poplatníci, kteří vedou účetnictví, přikládají k daňovému přiznání účetní závěrku v rozsahu vymezeném v § 18 odst. 1 zákona o účetnictví; poplatníci, jednotky uvedené v § 19a zákona o účetnictví, účetní závěrku sestavenou podle Mezinárodních účetních standardů. Při elektronickém podání daňového přiznání se účetní závěrkou poplatníků, účetních jednotek, které nejsou povinny používat pro účtování a sestavování účetní závěrky mezinárodní účetní standardy, rozumí elektronické přílohy Vybrané údaje z Rozvahy a Vybrané údaje z Výkazu zisku a ztráty, popřípadě Vybrané údaje z Přehledu o změnách vlastního kapitálu, vyplňované s využitím údajů z Rozvahy a Výkazu zisku a ztráty, popřípadě Přehledu o změnách vlastního kapitálu, a Opis Přílohy účetní závěrky, vkládaný jako samostatný soubor typu .doc, .xls, .pdf, .jpg, .txt nebo .rtf, s použitím tzv. E-přílohy. Poplatníci, účetní jednotky, jimž zatím nejsou v programovém vybavení aplikace Elektronické podání pro finanční správu k dispozici elektronické přílohy nahrazující účetní závěrku se závazně stanoveným uspořádáním údajů, mohou tyto elektronické přílohy účinně nahradit elektronickými kopiemi Rozvahy, Výkazu zisku a ztráty, popřípadě Přehledu o změnách vlastního kapitálu, a přílohy účetní závěrky, vkládanými prostřednictvím E-příloh. Poplatníci, účetní jednotky, kterou jsou povinny používat pro účtování a sestavování účetní závěrky Mezinárodní účetní standardy, mohou při elektronickém podání daňového přiznání účinně nahradit účetní závěrku elektronickými kopiemi jejich jednotlivých složek, vkládanými s použitím E-příloh. ….“

Z výše uvedeného vyplývá, že jedná-li se o elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob poplatníka účtujícího a sestavujícího účetní závěrku např. podle vyhlášky č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, kterou jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, musí být údaje z účetní závěrky uvedeny ve „Vybraných údajích z Rozvahy“ a „Vybraných údajích z Výkazu zisku a ztrát“ a pouze Opis Přílohy účetní závěrky vložen jako tzv. E-příloha ve formátu např. pdf. Existence podpisu statutárního orgánu je tomto případě řešena údajem: „Osoba, jejíž podpisový záznam byl připojen k účetní závěrce, která byla podkladem pro zpracování této přílohy“.

Dále z uvedeného vyplývá, že elektronické podání je povinnost činit pouze ve zveřejněném formátu a struktuře. Nejsou-li formát a struktura dodrženy např. tím, že Rozvaha a Výkaz zisku a ztráty jsou přiloženy formou E-příloh ve formátu PDF, jedná se o vadu podání a podatel bude vyzván k odstranění vad podání podle § 74 DŘ.

Máme povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob elektronicky. Daňové přiznání zpracovává daňový poradce, ale přílohy Transakce se spojenou osobou bychom chtěli zpracovat sami. Může být daňové přiznání a přílohy podány elektronicky samostatně?

Daňové přiznání k dani z příjmů patří mezi podání podle § 72 odst. 1 daňového řádu, přičemž přílohy daňového přiznání jsou podle § 72 odst. 2 daňového řádu jeho součástí. Daňové přiznání tak tvoří jeden celek a jako jedno podání by mělo být i činěno. Pro podání příloh tak platí stejná pravidla jako pro podání samotné, a to včetně formy daného podání (listinná, elektronická). Formát a struktura datové zprávy je obecně stanovena pokynem D-349. K vytvoření souboru v předepsaném formátu a struktuře lze využít aplikaci Elektronické podání pro finanční správu (EPO), dostupnou přes webové stránky Finanční správy České republiky v části „Daně elektronicky“ nebo též www.daneelektronicky.cz. Právě z důvodu, že přílohy daňového přiznání jsou jeho součástí, neumožňuje daňový portál podávat daňové přiznání „po částech“, tzn., například zvlášť část zpracovávanou daňovým poradcem a zvlášť část, kterou si společnost chce zpracovat sama. Proto lze jen doporučit domluvit postup s daňovým poradcem tak, aby bylo daňové přiznání podáno úplné a ve správném formátu a struktuře. Bližší informace o způsobu podání jsou zveřejněny na stránce Informace k aplikaci ustanovení § 72 odst. 4 daňového řádu.

Pro úplnost dodáváme, že elektronické podání je povinnost činit pouze ve zveřejněném formátu a struktuře. Nejsou-li formát a struktura dodrženy např. tím, že přílohy jsou přiloženy formou E-příloh ve formátu PDF, jedná se o vadu podání a podatel bude vyzván k odstranění vad podání podle § 74 DŘ.

V pokynech k vyplnění daňového přiznání se uvádí, že: „Poplatníci, účetní jednotky, jimž zatím nejsou v programovém vybavení aplikace Elektronické podání pro finanční správu k dispozici elektronické přílohy nahrazující účetní závěrku se závazně stanoveným uspořádáním údajů, mohou tyto elektronické přílohy účinně nahradit elektronickými kopiemi Rozvahy, Výkazu zisku a ztráty, popřípadě Přehledu o změnách vlastního kapitálu, a přílohy účetní závěrky, vkládanými prostřednictvím E-příloh.“ Kterých poplatníků se uvedené týká?

Uvedené se týká poplatníků, účetních jednotek, kteří při zpracování účetní závěrky postupují podle vyhlášky č. 410/2009 Sb., pro vybrané účetní jednotky, v platném znění, nebo podle vyhlášky č. 507/2002 Sb., pro účetní jednotky účtující v soustavě jednoduchého účetnictví, ve znění účinném do 31. prosince 2003, podle níž mohou doposud postupovat účetní jednotky vymezené § 38a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v platném znění.

Pro úplnost uvádíme, že účetní závěrku např. ve formátu pdf prostřednictvím E-přílohy použijí i poplatníci, účetní jednotky, které jsou povinny používat pro účtování a sestavování účetní závěrky Mezinárodní účetní standardy (§ 19a zákona o účetnictví).

Aplikační služby