Finanční správa České republiky

Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Novinky 2016

 • Povinná náležitost mzdového listu

  Podle § 38j odst. 2 písm. h) zákona o daních z příjmů mzdový list obsahuje údaje o výpočtu daně a provedeném ročním zúčtování záloh a daňovém zvýhodnění.
 • Sedmý ročník soutěže ČSOB Daňař & daňová firma roku vstupuje do své druhé fáze

  Druhé kolo sedmého ročníku soutěže ČSOB Daňař & daňová firma roku startuje v pátek 16. prosince, kdy se otevře hlasování ve vybraných kategoriích soutěže, u kterých probíhala v průběhu listopadu nominace ze stran veřejnosti a odborné veřejnosti. Své hlasy můžete posílat odborníkům mimo jiné v kategoriích Největší daňové hvězdy, Nejlepší lektor v daních nebo Největší daňová naděje prostřednictvím webové stránky www.danarroku.cz.
 • Omezení provozu Územního pracoviště v Uherském Hradišti

  Finanční úřad pro Zlínský kraj
  Z důvodu plánované odstávky dodávky elektrické energie bude v pátek dne 2. 12. 2016 od 11:00 do 14:00 hodin provoz Územního pracoviště v Uherském Hradišti omezen pouze na chod podatelny.
 • Nedostupnost Územního pracoviště v Holešově

  Finanční úřad pro Zlínský kraj
  Z důvodu plánované odstávky dodávky elektrické energie bude v pondělí dne 5. 12. 2016 Územní pracoviště v Holešově po celý den uzavřeno.
 • Omezení provozu Územního pracoviště v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi

  Finanční úřad pro Středočeský kraj
  Dne 24. 11. 2016 bude z důvodu přerušení dodávky vody uzavřen pro veřejnost objekt Územního pracoviště v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, Boleslavská 31, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.
  Veškeré náležitosti je možné v uvedeném termínu vyřídit na Územním pracovišti Praha-východ, Thámova 27, Praha 8 - Karlín. Za způsobené obtíže se Vám omlouváme.
 • Omezení provozu Územního pracoviště v Krnově

  Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj

  Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj upozorňuje veřejnost, že dne 2. 12. 2016 bude Územní pracoviště v Krnově dočasně odpojeno od dodávky elektrického proudu, což způsobí omezení ve výkonu jeho činností.

   

 • Pozvánka na konferenci "EVIDENCE TRŽEB V PRAXI"

  Ministerstvo financí, Finanční správa ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR pořádají v úterý 25. 10. 2016 v Kongresovém centru Praha doposud nejvýznamnější akci k tématu elektronické evidence tržeb.
 • Uzavření objektu Územního pracoviště v Čáslavi

  Finanční úřad pro Středočeský kraj

  Z důvodu plánované odstávky dodání elektrické energie bude ve dnech 27. 9., 4. 10., 11. 10. a 20. 10. 2016 uzavřen pro veřejnost objekt Územního pracoviště v Čáslavi, nám. Jana Žižky z Trocnova 249, Čáslav.

 • Uzavření pokladny Územního pracoviště Praha-západ

  Finanční úřad pro Středočeský kraj

  Ve dnech 19. 9. 2016 a 21. 9. 2016 bude z provozně technických důvodů uzavřena pokladna Finančního úřadu pro Středočeský kraj, Územní pracoviště Praha-západ, Na Pankráci 95, Praha 4.

 • Omezení provozu Územního pracoviště v Kroměříži

  Finanční úřad pro Zlínský kraj

  Z důvodu plánované odstávky bude v úterý dne 13. 9. 2016 od 7:30 do 14:30 hodin Územní pracoviště v Kroměříži odpojeno od sítě elektrické energie a pracoviště nebude v tuto dobu datově a hlasově dostupné. Vzhledem k propojení s Územním pracovištěm v Holešově bude pracoviště v Holešově ve stejnou dobu hlasově nedostupné. 

 • Opakovaná veřejná výzva Finanční správy jednateli firmy Elektra PV

  Finanční správa po mediálním útoku představitelů firmy Elektra PV v minulém týdnu tento daňový subjekt veřejně vyzvala, aby ji v zájmu férové diskuze zprostil mlčenlivosti, kterou je ze zákona vázána. Bez zproštění mlčenlivosti se totiž Finanční správa nemůže podrobně a kvalifikovaně vyjádřit ke konkrétnímu naznačovanému případu, tedy závažnému obvinění, které má za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost správce daně. Vyjadřujeme politování, že na místo přijetí zodpovědnosti za svá závažná tvrzení a umožnění Finanční správě, aby se bránila, naopak majitel firmy Petr Václav nadále pokračuje v bezprecedentním mediálním útoku. Takže zatímco Finanční správa musí s ohledem na mlčenlivost snášet hrubá obvinění, druhá strana může doslova chrlit jedno obvinění za druhým, aniž by bylo možné tento monolog proměnit v dialog a umožnit veřejnosti udělat si objektivní obrázek o skutečné situaci.
 • Finanční správa odmítá jakoukoliv zodpovědnost za pozastavení činnosti soukromé společnosti

  Dnešní oznámení provozovatele nejmenovaného internetového obchodu (Finanční správa mu na rozdíl od některých médií odmítá dělat reklamu) o tom, že pozastavuje svoji činnost z důvodu „nepředvídaných a závažných provozních okolností“, jimiž je, jak dále uvádí, údajný postup Finanční správy, respektive důsledky fungování mechanismu přenesení daňové povinnosti, tzv. reverse charge, navazuje na sérii nepodložených a absurdních tvrzení, která mají za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost Finanční správy, aniž by se podle platného práva mohla jakkoliv účinně bránit. Případně jde o to, vyvinout na finanční úřad mediální tlak, který je veden snahou pracovníky Finanční správy zastrašit, aby došlo k ovlivnění jejich postupu v konkrétním řízení. Jedná se o značně nerovný boj, kdy druhá strana účelově zneužívá mlčenlivost, kterou je Finanční správa vázána.
 • Avízo na tiskovou konferenci Komory daňových poradců, pořádanou ve spolupráci s Finanční správou – „QR faktura“

  Tématem tiskové konference je „QR faktura“ a předvedení jejího využití v praxi. Tato novinka ušetří podnikatelům čas i peníze.

  Na tiskové konferenci vystoupí zástupci Komory daňových poradců, Finanční správy a dodavatele účetního software – viz pozvánka v příloze.

 • Změna umístění spisů poplatníků Územního pracoviště v Bystřici pod Hostýnem

  Finanční úřad pro Zlínský kraj
  Finanční úřad pro Zlínský kraj oznamuje veřejnosti, že od 21. 5.2016 dojde ke změně umístění spisů poplatníků Územního pracoviště v Bystřici pod Hostýnem, Pod Kaštany 1500. Spisy budou přesunuty na spravující Územní pracoviště v Holešově, ul. Pivovarská 1419, Holešov. Stane se tak v souladu s Pokynem č . GFŘ-D-23 o umístění spisu nebo jeho příslušné části na finančních úřadech a na územních pracovištích finančních úřadů. Z důvodu stěhování bude Územní pracoviště v Bystřici pod Hostýnem v dosavadním sídle Pod Kaštany 1500 od 23. 5. 2016 do 27. 5. 2016 pro veřejnost uzavřeno.
 • Studie posouzení stávajícího daňového IS Finanční správy ČR

  Analýza současného stavu systému ADIS, návrh možných variant dalšího rozvoje a jejich srovnání.

 • První poznatky Finanční správy z prověřování kontrolních hlášení

  Finanční správa by chtěla v prvé řadě touto cestou poděkovat plátcům daně za to, že většina z nich si plní své povinnosti tak dobře, že jakékoliv prověřování v souvislosti s kontrolním hlášením není u nich potřeba.
  Nicméně první analýzou kontrolních hlášení byly též u některých plátců zjištěny v jejich vykázaných obchodních případech nesrovnalosti, které správce daně nyní musí prošetřit.
 • Reakce na tiskovou zprávu NKÚ

  V reakci na tiskovou zprávu NKÚ ze dne 21. 3. 2016 Generální finanční ředitelství uvádí, že efektivita majetkových daní je oproti ostatním daním nižší z důvodu nastaveného způsobu zdanění nemovitých věcí v České republice. Výnos majetkových daní ovlivňuje zejména zákonem stanovená výše sazby daně a míra osvobození od daně. S nízkými sazbami daně zejména u daně z nemovitých věcí následně souvisí i počet tzv. bagatelních nedoplatků do 5 000 korun.
 • Ministerstvo financí a Finanční správa uspořádaly další konferenci o elektronické evidenci tržeb

  V pátek 19. února 2016 proběhla souběžně s veletrhem TOP GASTRO & HOTEL konference o aktuálním vývoji systému elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí a Finanční správa tak pokračují v informační kampani, jejímž cílem je osobně seznámit zainteresovanou veřejnost a zejména podnikatelské subjekty, kterých se tento projekt dotkne, s nejnovějšími a pravdivými informacemi.
 • Poslanecká sněmovna schválila zákon o evidenci tržeb i snížení DPH v oblasti stravovacích služeb

  Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh zákona o evidenci tržeb, který představuje jedno z nejdůležitějších systémových opatření k narovnání podnikatelského prostředí v novodobé historii České republiky. Zároveň schválila návrh Ministerstva financí na snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 % s výjimkou alkoholických nápojů, a to od okamžiku účinnosti zákona.

Aplikační služby