Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tiskové zprávy 2020

Aktualizováno 28. 1. 2021

Vzhledem k vyhlášeným vládním opatřením a prodloužení nouzového stavu, budou pracoviště Finanční správy až do odvolání přístupná pro veřejnost pouze v omezeném rozsahu. Provoz podatelen a pokladen na finančních úřadech bude omezen pouze na pondělí od 8:00 do 13:00 hodin a středu od 12:00 do 17:00 hodin. Pracoviště v tzv. „optimalizovaném režimu 2+2“ budou zcela uzavřena. Přehled těchto pracovišť naleznete na webových stránkách Finanční správy.

Pokud chce osoba samostatně výdělečně činná (dále jen „OSVČ“) vstoupit do paušálního režimu, musí toto oznámení podat na místně příslušný finanční úřad, nejpozději do pondělí 11. ledna 2021.

Finanční správa oznamuje, že pracoviště finančních úřadů budou do konce roku pro veřejnost přístupná v omezeném provozu. Provoz podatelen a pokladen na finančních úřadech bude omezen pouze na pondělí a středu od 8:00 do 13:00 hodin.

Evidence tržeb je pro všechny podnikatele pozastavena do 31. prosince 2022. Bez ohledu na to, do které fáze evidence podnikatelé spadají, evidovat tržby musí až od 1. ledna 2023. Pozastavení se týká běžného, zjednodušeného i zvláštního režimu evidence tržeb a pozastaveno je také vyřizování žádostí o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu.

Od dnešního dne začíná Finanční správa zpracovávat a vyplácet žádosti o kompenzační bonus. Již začátkem listopadu zveřejnila Finanční správa na svých webových stránkách žádost, kterou mohli podnikatelé a živnostníci, kterým byla jejich činnost v důsledku koronaviru úplně či částečně utlumena, v předstihu vyplnit. V tuto chvíli eviduje víc než 66 000 žádostí.

Poslanci přehlasovali Senát a schválili zákon o kompenzačním bonusu. Nyní musí zákon podepsat prezident a následně bude zveřejněn ve Sbírce zákonů. Poté zákon nabyde účinnosti a Finanční správa začne s prvním vyplácením podzimního kompenzačního bonusu. Tato podpora má pomoci zmírnit negativní dopady opatření na činnost podnikatelů a živnostníků, kterým byla jejich činnost v důsledku koronaviru úplně či částečně utlumena.

Odklad elektronické evidence tržeb až do 31. prosince 2022 platí jak pro subjekty, které spadaly do prvních dvou vln (tedy velkoobchod, maloobchod, stravovací a ubytovací služby), tak pro subjekty, které měly původně začít evidovat od 1.května 2020. Povinnost evidovat tržby tak vzniká subjektům, bez ohledu na to, do které fáze evidence tržeb spadají k datu 1.ledna 2023. Pozastavení se týká běžného, zjednodušeného i zvláštního režimu evidence tržeb.

S ohledem na vyhlášená vládní opatření v souvislosti s COVID-19, budou pracoviště Finanční správy do 3. 11. 2020 přístupná pro veřejnost v omezeném rozsahu. Provoz podatelen na finančních úřadech bude omezen pouze na pondělí a středu od 8:00 do 13:00 hodin.

Vláda dnes na návrh Ministerstva financí schválila odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb na 1. ledna 2023. Podnikatelé, kteří budou chtít své tržby elektronicky evidovat dobrovolně, tak budou moci činit i nadále.

Dnes ministerstvem financí představený velký liberační balíček má pomoci podnikatelům, jejichž nadpoloviční část příjmů pochází z vládou zakázaných nebo omezených činností. Jedná se tedy např. o provozovatele restauračních zařízení a barů, pořadatele koncertů a jiných hudebních, divadelních, filmových představení, cirkusů a varieté, poutí, kongresů, veletrhů, provozovatele vnitřních sportovišť, umělých koupališť, wellness zařízení, zoologických a botanických zahrad, muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů a zámků.

S ohledem na vyhlášená vládní opatření v souvislosti s COVID-19, budou pracoviště Finanční správy od pondělí 12. 10. 2020 do 25. 10. 2020 přístupná pro veřejnost v omezeném rozsahu. Provoz podatelen na finančních úřadech bude následující dva týdny omezen pouze na pondělí a středu od 8:00 do 13:00 hodin. Případné další nezbytné kontakty s veřejností budou na finančních úřadech probíhat pouze po předchozí domluvě či na výzvu správce daně.

Finanční správa v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu upozorňuje veřejnost na možnost požádat o odložení platby daně, popřípadě její rozložení na splátky. Stačí podat vyplněnou žádost a zdůvodnit, proč o odklad nebo rozložení poplatník žádá. Tuto možnost mohou využít i poplatníci, kteří mají potíže při úhradě daně způsobené mimořádnými opatřeními přijatými v souvislosti s výskytem koronaviru.

S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo dne 26. září 2020 ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později. Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy již nebude vztahovat na ty případy, které budou předloženy s návrhem na vklad do katastru nemovitostí dne 26. září 2020 a později a také na případy, u nichž lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020.

Finanční správa a Ministerstvo financí dnes měly v prostorách Břevnovského kláštera ocenit dvacet společností, které byly v uplynulém roce nejvýznamnějšími plátci daně z příjmů právnických osob. Zástupci oceněných společností si z rukou ministryně financí Aleny Schillerové a generální ředitelky Finanční správy Tatjany Richterové měli převzít broušenou skleněnou plaketu. Osmnáctý ročník slavnostního vyhlášení však musel být kvůli současné epidemiologické situaci zrušen a plakety s poděkováním budou společnostem doručeny přepravní službou.

Z celkového počtu 2 746 478 daňových přiznání bylo vybráno zhruba 2,3 milionu od fyzických osob a 470 tisíc od právnických osob. V poslední den podávání, letos výjimečně 18. srpna, přijala Finanční správa ještě 40 tisíc přiznání.

Pro poplatníky daně z příjmů za rok 2019 je 18. srpen 2020 poslední den pro odevzdání daňového přiznání a také zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. Pokud daňový poplatník dosud své přiznání neodevzdal, může využít prodloužených úředních hodin na podatelnách finančních úřadů, které jsou dnes otevřeny od 8:00 do 17:00. Rozšířené hodiny nejsou jen na pracovištích 2+2, které jsou v tzv. optimalizovaném režimu.

Až na ojedinělé výjimky jsou všechny žádosti živnostníků a společníků s.r.o. vyřízeny a Finanční správa vyplatila na bonusech zhruba 22 miliard korun. Program Pětadvacítka a finanční úřady se tak velkou měrou podílely na rychlé a efektivní pomoci podnikatelům, kteří museli nedobrovolně omezit svou činnost v souvislosti s výskytem koronaviru.

Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2019 je letos výjimečně 18.srpen 2020. Nejpozději v tento den musí být daň rovněž uhrazena. Přestože je drtivá většina přiznání již odevzdána, budou 18. srpna rozšířeny úřední hodiny finančních úřadů a jejich územních pracovišť, a to od 8:00 do 17:00 proto, aby mohli i poslední poplatníci pohodlně přiznání odevzdat.

Novela zákona o kompenzačním bonusu, která umožňuje získat podporu i osobám vykonávajícím práci na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti dnes nabyla platnosti. Finanční správa tak může od 7. 8., tj. ode dne účinnosti zákona neprodleně začít vyplácet bonus i této skupině osob, které bylo v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2 znemožněno pracovat.

Osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých s. r. o. mohou požádat o kompenzační bonus za druhé bonusové období nejpozději do 60 dnů po skončení tohoto bonusového období.

Daňová Kobra ukončila vyšetřování případu, při kterém zabránila vyplacení více než 52 milionů korun.

Specializovaný finanční úřad, jakožto výhradní správce daně z hazardních her, do roku 2016 uděloval v rámci své kompetence pokuty majitelům či nájemcům heren, ve kterých bylo při kontrolní činnosti zjištěno nelegální provozování loterií prostřednictvím tzv. „kvízomatů“.

Senát Parlamentu ČR schválil návrh zákona o kompenzačním bonusu pro osoby vykonávající práci na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ), kteří jsou účastníky nemocenského pojištění (tzv. pojištěná dohoda) a jejich činnost byla omezena z důvodu ohrožení zdraví nebo krizových opatření. Vzor žádosti včetně pokynů k vyplnění mohou již nyní vyplňovat na webu Finanční správy. K dispozici jsou verze: interaktivní PDF (bez doložky / s doložkou) a webová aplikace.

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) provedli v minulých dnech rozsáhlou operaci, která se týkala daňové trestné činnosti.

Osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých s. r. o. mohou požádat o kompenzační bonus za první bonusové období nejpozději do 60 dnů po skončení tohoto bonusového období.

Finanční správa akceptuje rozsudek Nejvyššího správního soudu, který sjednocuje doposud rozdílný přístup senátů krajských soudů rozhodujících ve věcech správního soudnictví v otázce posouzení, zda je od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeno i první úplatné nabytí vlastnického práva k jednotce v rodinném domě, a to podle úpravy zakotvené v zákoně o dani z nabytí nemovitých věcí.

Daňové přiznání k daním z příjmů u poplatníků daně z příjmů fyzických a právnických osob za rok 2019 bude možné bez sankce podat až do 18. srpna. Opatření se nevztahuje na subjekty spravované Specializovaným finančním úřadem.

Generálním pardonem ministryně financí je možné odevzdat daňová přiznání daně z příjmů fyzických a právnických osob, jejichž zákonná lhůta pro podání a lhůta splatnosti daně byla k 1. 4. 2020, do středy 1. července 2020. Tento den je zároveň posledním dnem pro úhradu těchto daní. Pokud bude přiznání odevzdáno do 1. července 2020 a ve stejném termínu peníze za daň připsány na účtu finančního úřadu, je automaticky prominuta pokuta za pozdní podání i úrok z prodlení za pozdní zaplacení daně. Obdobně je tomu i u podání vyúčtování daně vybírané srážkou.

Kompenzační bonus nepodléhá exekuci a svoji povahu neztrácí ani připsáním na bankovní účet. Generální finanční ředitelství proto informovalo, že pokud bude žadateli vyplacen kompenzační bonus na exekučně postižený bankovní účet, je nutné se obrátit na banku se žádostí o vyplacení peněžních prostředků.

Finanční správa upozorňuje poplatníky daně z nemovitých věcí, že lhůta pro zaplacení této daně končí 1.6.2020. Ti, kteří se dostali v souvislosti s koronavirem do tíživé situace a nemohou daň uhradit v řádném termínu, mohou příslušného správce daně požádat o posečkání daně nebo o její úhradu ve splátkách. Při podání žádosti do 31.7.2020 je správní poplatek prominut.

Finanční správa znovu upozorňuje, že kompenzační bonus pro OSVČ není zpravidla možné přiznat osobám, které jsou zaměstnány, pokud jim v důsledku výkonu činnosti zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Zvláštním případem jsou zaměstnanci vykonávající pedagogickou činnost, u kterých účast na nemocenském pojištění z titulu zaměstnání není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.

S postupným uvolňováním opatření souvisejících s ukončením nouzového stavu obnovuje Finanční správa provoz na finančních úřadech a v následujících dnech začnou zaměstnanci postupně provádět i běžnou kontrolní činnost.

Od pondělí 18. května 2020 Finanční správa obnovuje provoz svých územních pracovišť pracujících v režimu 2+2, která byla dočasně uzavřena v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. Pracoviště budou v provozu v úředních dnech, a to v pondělí a ve středu v době od 8:00 hod. do 17:00 hod.

Finanční správa na základě výsledků analytické činnosti odhalila již několik pokusů o zneužití vyplácení kompenzačního bonusu pro živnostníky. V současné době proto podala k dnešnímu dni první dvě trestní oznámení a další připravuje.

K dnešnímu dni pracovníci Finanční správy zpracovali 881 529 žádostí o přeplatek a na účty poplatníků odeslali téměř 12 miliard Kč. V letošním roce zatím podalo daňové přiznání 1 610 666 fyzických osob.

Vláda v pondělí 4. května 2020 schválila návrh Ministerstva financí, aby se elektronická evidence tržeb pro všechny vlny odložila do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

Finanční správa již několik dní vyplácí kompenzační bonus ve výši až 25 000 Kč. Jedná se o přímou podporu pro osoby samostatně výdělečně činné, které jsou ekonomicky zasaženy šířením koronaviru SARS CoV-2. Finanční správa ale upozorňuje, že na kompenzační bonus nemají nárok osoby, které vykonávají činnost, v jejímž důsledku jsou účastny nemocenského pojištění jako zaměstnanec.O bonus tak obvykle nemohou žádat OSVČ, jež jsou zároveň zaměstnány. Podmínky pro uplatnění kompenzačního bonusu v případě souběhu podnikání a zaměstnání jsou uvedeny níže.

Poplatníkům už přicházejí složenky s částkou k zaplacení daně z nemovitých věcí. Na každé složence je QR kód, přes který můžete tuto daň zaplatit. Pochopitelně, internetové bankovnictví, je dalším způsobem jak splnit svou daňovou povinnost pohodlně a bezpečně z domova.

Finanční správa začala vyplácet osobám samostatně výdělečně činným kompenzační bonus za období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020 ve výši až 25 000 Kč, v souvislosti s krizovými opatřeními.

Finanční správa přijala 116 724 žádostí e-mailem, 41 126 datovou schránkou, 1 064 prostřednictvím EPO a 37 603 v listinné podobě, a to k dnešnímu ránu. Z hlediska krajů byl největší počet žádostí přijat v Praze v počtu 25 745 žádostí. Od čtvrtka přikázaly vyplatit žadatelům finanční úřady částku v celkové výši více než 1,8 miliardy Kč a na pondělí 20. 4. je přikázáno dalších 1,5 miliardy Kč. Průměr kompenzačního bonusu na jednu žádost činil 24 833 Kč.

Finanční správa České republiky v těchto dnech zahájila rozesílku celkem 3,3 mil. obálek se složenkami na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2020 a informací pro placení daně z nemovitých věcí  e-mailem, případně do datové schránky.

Po schválení zákona o kompenzačním bonusu Senátem ČR zpřístupnila Finanční správa formulář žádosti o poskytnutí kompenzačního bonusu na webu Finanční správy. Zvýšená návštěvnost byla očekávána. Web Finanční správy, který je postaven na běžnou návštěvnost, pro start této unikátní a jedinečné agendy svěřenou Finanční správě nestačil.

Senát Parlamentu ČR schválil návrh zákona o kompenzačním bonusu pro osoby samostatně výdělečné činné. Tento návrh napomáhá zmírnit negativní dopady opatření na osoby samostatně výdělečně činné, jejichž činnost byla v důsledku koronaviru úplně či částečně utlumena.

K dnešnímu dni pracovníci Finanční správy vyřídili první žádostí o přeplatky na dani z příjmů fyzických osob a na účty poplatníků odeslali víc než 662 953 112 Kč. V letošním roce podalo daňové přiznání doposud 1 180 678 fyzických osob. Vzhledem k současné situaci, někteří využili možnost Generálního pardonu a Finanční správa očekává ještě víc než půl milionu podání.

Ke včerejšímu termínu pro podání přiznání se celkem vybralo 1 387 072 přiznání k dani z příjmů.
Z toho bylo 1 180 678 od fyzických osob a 206 394 od osob právnických. Během prvního dubnového dne vybrala Finanční správa 81 tisíc přiznání.

Pracovníci Finanční správy evidují mnoho přiznání, ve kterých je uveden přeplatek, ale není vyplněna žádost o vrácení přeplatku. Nejčastěji se poplatníci zapomenou do všech příslušných políček formuláře podepsat a odevzdat jej se všemi povinnými přílohami.

Finanční správa by chtěla požádat poplatníky, aby nechodili na finanční úřady a v maximální míře využili elektronickou formu podání.

Finanční správa přináší souhrn opatření a doporučení, jak s finančními úřady v současné komunikovat, kde se dozvědět podstatné informace a s jakými omezeními se veřejnost setká.

Od pondělí 16. 3. 2020 budou pracoviště Finanční správy přístupná pro veřejnost v rozsahu úředních hodin podatelen. Kontakt s veřejností bude probíhat v prostorách určených správcem daně (finančním úřadem, územním pracovištěm).

Pokud se do 16. března přihlásíte k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, obdržíte každoročně před splatností první splátky daně e-mail, v jehož příloze bude uvedena kompletní informace s údaji pro placení daně ve formátu pdf.

Finanční správa doporučuje poplatníkům, aby v maximální možné míře využívali dálkovou formu komunikace se správcem daně. Daňové přiznání a jiné formuláře lze podat elektronicky nebo poštou bez nutnosti návštěvy příslušného úřadu.

Pracovníci Finanční správy dnešním dnem zahajují v rámci své kompetence dané Výměrem Ministerstva financí č. 3/2020 u výrobců, dovozců a distributorů kontroly cen při prodeji osobních ochranných prostředků.

I během následujícího měsíce bude postupně docházet k ukončení platnosti pokladních certifikátů pro zařízení elektronické evidence tržeb poplatníkům, kteří si vygenerovali pokladní certifikát v počátcích zavádění elektronické evidence tržeb, tzn. před třemi lety. Finanční správa proto připomíná poplatníkům, aby si zkontrolovali platnost svého certifikátu a včas ho vyměnili za nový.

Počátkem roku 2017 byly penzijními společnostmi převedeny nevypořádané prostředky ze zrušeného II. penzijního pilíře převedeny na finanční úřady a doposud 1915 účastníků tohoto spoření si o své prostředky nepožádalo. K 31. 1. 2020 činil přeplatek úhrnem za všechny finanční úřady celkem 18 820 322 Kč.

Úspěšnost vymáhání daňových nedoplatků v rámci Finanční správy ČR ve srovnání s předchozími roky stále stoupá. Plynulý růst úspěšnosti vymáhání je patrný ze statistických údajů, které Finanční správa sleduje.

Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2019 je 1. duben 2020. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Povinně elektronicky musí podání učinit mj. všichni poplatníci, kteří mají zpřístupněnu datovou schránku.

Pracovníci Finanční správy i celá územní pracoviště finančních úřadů letošní rok bodovali v soutěži „Daňař & daňová firma roku 2019“, pořádané společností Wolters Kluwer ČR, a. s. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo 5. února 2020 v Praze.

Finanční správa ve spolupráci s Kontem Bariéry již tradičně ve svém charitativním projektu „Pomáháme svým kolegům“ podpořila vlastní zaměstnance a jejich blízké, kteří mají zdravotní handicap nebo trpí vážnou nemocí. Celostátní neveřejná sbírka odstartovala 11. listopadu 2019 a trvala dva měsíce. Ve čtvrtém ročníku této sbírky se podařilo vybrat úžasných 674 363,- Kč pro dvě rodiny, které potřebují pomocnou ruku.

Finanční správa připomíná poplatníkům, kteří si vygenerovali pokladní certifikát v počátcích zavádění elektronické evidence tržeb a dosud ho nevyměnili za nový, aby zkontrolovali jeho platnost. V únoru vyprší největší počet certifikátů, a to 86 tisíc.

Přiznání k dani silniční za zdaňovací období roku 2019 je potřeba podat a daň také zaplatit nejpozději do konce pátku 31. ledna. Přiznání by neměli zapomenout podat zejména ti poplatníci, jejichž silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla (dále jen "vozidla") podléhají dani silniční.

Finanční správa rozšíří úřední hodiny všech územních pracovišť nad rámec obvyklých úředních hodin a to v termínu od 20. ledna do 31. ledna 2020. Na všech pracovištích finančních úřadů bude v tomto období zajištěn provoz podatelny a pracovišť majetkových daní v pondělí až čtvrtek od 8.00 do 17.00 hodin a v pátek od 8.00 do 14.00 hodin.

Letošní přiznání k dani z nemovitých věcí je potřeba podat nejpozději do pátku 31. ledna. Přiznání by neměli zapomenout podat zejména poplatníci, kteří v roce 2019 nově nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku. Také ti poplatníci, kteří nemovitou věc darovali, prodali nebo jinak pozbyli, musí tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu. Pokud jim ještě nějaká nemovitá věc v kraji zbyla, podají dílčí daňové přiznání. Pokud všechny své nemovité věci v daném kraji v roce 2019 pozbyli, doručí na finanční úřad písemné oznámení o této skutečnosti.