Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Odhalení pokusů o zneužití kompenzačního bonusu

15. 5. 2020 Tisková zpráva

Ing. Mgr. Zuzana Mašátová tisková mluvčí, Generální finanční ředitelství

Finanční správa na základě výsledků analytické činnosti odhalila již několik pokusů o zneužití vyplácení kompenzačního bonusu pro živnostníky. V současné době proto podala k dnešnímu dni první dvě trestní oznámení a další připravuje.

Ve všech případech se jednalo o žádosti podané osobou, která se vydávala za reálného živnostníka. Finanční správa v těchto „křiklavých příkladech“ osloví oprávněné žadatele, kteří jsou pak překvapeni, že se na základě jejich osobních údajů snaží podvodníci získat kompenzační bonus. Mnozí se pak obracejí na Policii ČR.

V prvním případě chtěl neoprávněný žadatel vylákat na výplatě kompenzačního bonusu 875 tisíc korun. Podal žádosti jménem OSVČ, které však o bonus nežádaly. Další zjištěné případy mají obdobný postup. Žádosti podala osoba za žadatele, kteří už ale podali žádost pod svým jménem a na svůj účet.

„Uvědomujeme si, jaký význam má kompenzační bonus pro živnostníky, a proto jim poskytujeme dostatečný informační servis a rychlé vyplácení bonusu je pro nás prioritou. To dokazuje objem zpracovaných žádostí za 14 miliard Kč, které jsme už živnostníkům poslali. Bohužel se objevují i ojedinělé případy, kdy se někdo snaží současnou situaci a vyplacení pomoci zneužít,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Finanční správa v uvedených případech pokusy o neoprávněné vyplacení kompenzačního bonusu ve výši 1 175 000 korun odhalila a vyplacení zastavila.