Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kompenzační bonus exekutorovi ani bance nepatří

4. 6. 2020 Tisková zpráva

Ing. Mgr. Zuzana Mašátová tisková mluvčí, Generální finanční ředitelství

Kompenzační bonus nepodléhá exekuci a svoji povahu neztrácí ani připsáním na bankovní účet. Generální finanční ředitelství proto informovalo, že pokud bude žadateli vyplacen kompenzační bonus na exekučně postižený bankovní účet, je nutné se obrátit na banku se žádostí o vyplacení peněžních prostředků.

Novela zákona o kompenzačním bonusu (zákon č. 262/2020 Sb. účinný ode dne 3. 6. 2020) rozptýlila pochybnosti o správnosti tohoto postupu, když výslovně umožňuje bankám vyplácet peněžní prostředky odpovídající vyplacenému kompenzačnímu bonusu žadatelům bez ohledu na to, zda je veden výkon rozhodnutí nebo exekuce přikázáním pohledávky z účtu. Za účelem identifikace peněžních prostředků provádí Finanční správa od samého počátku výplatu z bankovních účtu s předčíslím 10719.

Žadatelé mohou v souladu s novým ustanovení § 9 odst. 5 požádat banku bez další administrativy o výplatu kompenzačního bonusu. Kompenzační bonus nyní bude vždy plnit svůj zákonem stanovený účel – zmírnit dopady mimořádných opatření přijatých v souvislosti se šířením koronaviru na podnikatele, jejichž činnost byla v důsledku těchto opatření úplně či částečně utlumena.