Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Elektronické dražby se stávají dostupnějšími

20. 12. 2019 Tisková zpráva

Ing. Mgr. Zuzana Mašátová tisková mluvčí, Generální finanční ředitelství

Elektronické dražby budou od 1. 1. 2020 spuštěny v dalších čtyřech krajích a postupně budou v únoru rozšířeny i na dražby ostatních finančních úřadů. Zároveň Finanční správa nově zavádí i elektronický způsob ověření identity uživatelů, kteří si chtějí zřídit uživatelský účet.

Po úspěšném spuštění a provozu elektronických dražeb pro dražby nařízené Finančním úřadem pro Středočeský kraj, budou elektronické dražby spuštěny i v dalších krajích.

„Podařilo se nám naplnit naše plány, které veřejnost jistě uvítá. Rozšiřujeme elektronické dražby do ostatních krajů a zavádíme nový způsob ověření identity uživatelů. Pro zřízení účtu už nebude nutné se osobně dostavit na územní pracoviště finančního úřadu,“ uvádí generální ředitelka Finanční správy ČR Tatjana Richterová.

K začátku prosince bylo schváleno již 316 žádostí o zřízení uživatelského účtu v APED (aplikace elektronických dražeb), vývoj nasvědčuje, že zájem o elektronické dražby pořádané finanční správou neustále roste.

Postupné spuštění aplikace elektronických dražeb je naplánováno ve třech fázích:

 Datum

 Kraj

 1. 1. 2020

 Královéhradecký, Pardubický, Moravskoslezský, Olomoucký

 1. 2. 2020

 Jihomoravský, Vysočina, Zlínský, Plzeňský, Karlovarský, Jihočeský

 15. 2. 2020

 Ústecký, Liberecký, Praha

Nová možnost elektronického ověření identity bude spočívat v zaslání žádosti o ověření identity prostřednictvím aplikace Elektronické podání (EPO) s připojeným uznávaným elektronickým podpisem nebo ověřené prostřednictvím přihlášení se do datové schránky. Informace o tom, jak má uživatel postupovat, obdrží přímo při vyplňování registračního formuláře v APED.

Novinkou je, že po vyplnění registračního formuláře vygeneruje APED .xml soubor. Uživatel bude přesměrován do aplikace EPO – obecná písemnost. Z EPO odešle žádost o ověření identity, ke které připojí vygenerovaný .xml soubor. Žádost bude vyřízena elektronicky do 10 pracovních dnů a v případě kladného výsledku, obdrží uživatel e-mail s přihlašovacími údaji pro první přihlášení do APED.

Aplikace APED není podporována webovým prohlížečem Internet Explorer.

Vhodné prohlížeče pro použití aplikace jsou:

Edge 41/16, Firefox 55, Chrome 55, Opera 42, Safari 11.1

Podmínky a postup pro elektronické dražby (Dražební řád) jsou zveřejněny na adrese https://drazby.financnisprava.cz.