Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Specializovaný finanční úřad odhalil a doměřil podvody na DPH za téměř 4,5 mld. korun

1. 9. 2015 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí

Specializovaný finanční úřad provedl u dvou společností rozsáhlé daňové kontroly, jejichž výsledkem bylo doměření daně z přidané hodnoty ve výši téměř 4,5 mld. korun. Výší doměřené daně se jedná o dosud největší rozkrytý a došetřený případ. Ke krácení daně docházelo v souvislosti s řetězovými obchody s drahými kovy jako je zlato, stříbro a platina, uskutečněnými zejména v České republice, dále pak v Německu, Saudské Arábii, Turecku a na Slovensku.

Daňové kontroly byly zahájeny na základě vyhledávací činnosti Finanční správy. Podvod byl vytvořen sofistikovaným způsobem – daňové subjekty zneužily ustanovení zákona o DPH a počínaly si tak, aby jejich činnost nevzbudila pochybnosti správce daně a mohly dlouhodobě čerpat nadměrné odpočty.

Jedním ze společných znaků šetřených transakcí bylo, že kontrolované společnosti měly velmi omezené vlastní finanční zdroje, přičemž prostředky potřebné na jejich provoz tvořily především nadměrné odpočty DPH.

„Nebylo to vůbec jednoduché. Firmy si mezi sebou vytvořily velmi propracovaný a hlavně proměnlivý podvodný obchodní řetězec. Bylo nutné prošetřit téměř 120 článků tohoto řetězce, což se správci daně podařilo za necelý rok prováděných složitých řízení“, řekl Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství.

Pozitivním výsledkem provedených kontrol nebylo jen samotné doměření daně, ale především znemožnění dalšího neoprávněného čerpání nadměrných odpočtů DPH.

V kontrolní činnosti zaměřené na odhalování podvodů na DPH u všech rizikových komodit bude Specializovaný finanční úřad i nadále pokračovat.