Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Slovenská Kobra se potkala s českou, experti obou zemí si předali zkušenosti

3. 7. 2014 Tisková zpráva

Tisková zpráva Ministerstva vnitra

Specializovaný seminář k předávání zkušeností mezi slovenskou a českou "daňovou Kobrou" se dnes, 3. července 2014, uskutečnil na Ministerstvu vnitra. Semináře se účastnili zástupci policie, finanční správy a celníků z Česka i Slovenska. Smyslem bylo seznámit české partnery s metodou práce slovenských kolegů, porovnat možnosti operativní práce i legislativní úpravy, získat co nejvíce zkušeností z téměř dvouletého působení slovenské "daňové Kobry" a vyvarovat se úskalí, na která slovenská Kobra při svém rozjezdu narazila.

Video ze semináře

Ministr vnitra Milan Chovanec poděkoval slovenským hostům za ochotu předat své zkušenosti českým kolegům a zdůraznil význam projektu u nás. "Nechceme znovu složitě vymýšlet něco, co jinde úspěšně dělají, chceme se poučit od slovenských partnerů," řekl Chovanec. Zdůraznil, že si velmi váží koordinace a diskuse s Ministerstvem financí a jeho složkami, protože bez nich by Kobra nebyla efektivní. "Nejdůležitější jsou výsledky. Očekávám, že první úspěchy Kobra přinese do konce letošního roku," dodal ministr.

Policejní prezident Tomáš Tuhý ocenil, že si současná vláda tento projekt vzala jako prioritu a že to stejným způsobem přijaly i bezpečnostní sbory. "Cílem tohoto projektu je skutečně zefektivnit činnost všech složek. Chceme docílit stavu, kdy se nám bude zužovat náskok kriminálního prostředí v páchání daňové kriminality," uvedl Tuhý.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová v úvodu zdůraznila přínos projektu pro státní rozpočet. Účastníky semináře pozdravili i slovenští hosté – prezident Finanční správy Slovenské republiky František Imrecze a zástupce ředitele Národní kriminální agentury plk. Martin Krčmárik.

Po oficiálním zahájení proběhla prezentace slovenské Kobry a její metody práce, která vyvolala velký zájem z české strany. Slovenští partneři ochotně odpovídali na dotazy české policie i správců daně. Dále proběhly oddělené diskuze jednotlivých složek Kobry, při kterých si účastníci vyjasnili role policie, správců daně a celníků v rámci koordinace jednotlivých kauz. Odpoledne pak slovenská strana prezentovala případové studie úspěšných kauz jejich týmu.