Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nová pravidla zdaňování u DPH z některých služeb – „Mini One Stop Shop“

10. 12. 2014 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí

S účinností od 1. ledna 2015 se u DPH mění pravidla pro určení místa plnění u poskytování telekomunikačních služeb, služeb rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytovaných služeb. Nově budou tyto služby zdaňovány vždy v místě usazení koncového spotřebitele.

Aby se poskytovatel uvedených služeb vyhnul několikačetné povinnosti registrovat se v jednotlivých členských státech místa usazení jeho koncového spotřebitele, a v každém státě nemusel zvlášť přiznávat a odvádět DPH, má možnost se dobrovolně zaregistrovat jen jednou, do tzv. zvláštního režimu jednoho správního místa (anglický ekvivalent = „Mini One Stop Shop“).

Každé čtvrtletí pak stačí podat prostřednictvím daňového portálu jedno shrnující daňové přiznání k DPH a Finanční správa ČR se postará o jeho přerozdělení do příslušných států usazení koncových spotřebitelů. Stejně finanční správa naloží i se souhrnnou platbou DPH ze všech služeb, kterých se tento režim týká. Výhodou je, že daň bude možné platit v jedné měně, a to v eurech, bez nutnosti přepočtů kurzů měn jednotlivých států.

Zaregistrovat se je možné již od 1. října 2014, a to výhradně elektronicky, na daňovém portále Finanční správy ČR.

Podrobnější informace k „Mini One Stop Shopu“ naleznete na internetových stránkách finanční správy na adrese www.financnisprava.cz, pod záložkou Mezinárodní spolupráce – Novinky rok 2014.

Zvláštní režim jednoho správního místa - Mini One Stop Shop
Zvláštní režim jednoho správního místa - Mini One Stop Shop – EU režim (Informační materiál pro veřejnost)