Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Během včerejší a dnešní kontrolně exekuční akce „ERIPIO“ zachránili pracovníci Finanční správy ČR státnímu rozpočtu téměř 5 miliónů korun

17. 5. 2013 Tisková zpráva

Ing. Petra Homolová tisková mluvčí

Ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května 2013 proběhla další společná akce finanční a celní správy „ERIPIO“ zaměřená proti daňovým únikům, které vznikají při dovozu pohonných látek (PHL) ze zahraničí do tuzemska. V rámci této akce pracovníci finanční správy zajistili pohonné látky v hodnotě 3,5 milionů korun bez DPH. Prodejem zabavených PHL by došlo k daňovému úniku na DPH v hodnotě 1,2 milionů korun.

Pracovníci finanční a celní správy zastavovali a kontrolovali na dvou místech České republiky poblíž hraničních přechodů cisterny převážející PHM. Kontroloři u zastavených vozidel zjišťovali, zda je v předložených dokladech deklarován dovoz do České republiky, a kdo je uvedený jako příjemce pohonných hmot.

V případě 7 cisteren zjistili pracovníci finanční správy, že deklarovaným příjemcem je společnost, která má vůči Finanční správě ČR neuhrazené daňové povinnosti na DPH v řádech milionů korun. Proto pracovníci finanční správy přikročili k zajištění 210 tisíc litrů motorové nafty a zároveň na bankovním účtu zajistili 180 tisíc korun. Pokud dlužník své daňové povinnosti neuhradí, budou zajištěné pohonné hmoty předmětem dražby.

Akce tohoto druhu mají přímý vliv na státní rozpočet a Finanční správa ČR v nich bude i nadále pokračovat.