Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Akce „RUNWAY“ zabránila daňovému úniku ve výši téměř 9 milionu korun

10. 5. 2013 Tisková zpráva

Ing. Petra Homolová tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství

Finanční správa ČR ve spolupráci s Celní správou ČR v rámci aktivní činnosti vedoucí k odhalení daňových úniků zajistila 700 tisíc litrů pohonné látku FAME (metylester řepkového oleje). Hodnota zajištěného zboží přesahovala 11 milionů korun.

Akce s názvem „RUNWAY“ zabránila daňovému úniku na dani z přidané hodnoty, který dosahoval téměř 9 milionu korun. Finanční správa při prověřování, kdo je vlastníkem zboží, spolupracovala s rakouskou finanční správou. Je pravděpodobné, že finanční správa zabavené zboží prodá v přímém prodeji.

Zabavené zboží bylo určeno k dalšímu prodeji jak na území ČR, tak pro prodej do jiných členských států. Zboží mělo být použito pro pohon motorů, a to v podobě buď čistého FAME (100 % Bio) nebo směsné motorové nafty tzv. B30 (30% bionafty, zbytek čistá nafta). Pracovníci finanční správy měli při prověřování tohoto obchodu oprávněné podezření, že se právnická osoba, která byla deklarována jako příjemce FAME dopustí pokusu o daňový únik na DPH. Proto pracovníci finanční správy vydali zajišťovací příkaz a na jeho základě provedli zajištění a posléze exekuci zboží.

Zboží bylo v okamžiku zajištění uloženo ve skladu třetí osoby, a to v areálu bývalého vojenského letiště v Líních u Plzně. Poté vedl správce daně další složité dokazování, aby jednoznačně určil, kdo je vlastníkem FAME. Při tomto dokazování Finanční správa ČR spolupracovala s rakouskou finanční správou.

S ohledem na charakter zboží (jedná se biologický materiál, který se rychle kazí) je pravděpodobné, že správce daně přistoupí k prodeji zboží mimo dražbu. Prodá zboží v přímém prodeji. To znamená, že zboží bude nabídnuto k přímému prodeji osobám, které mají oprávnění podle zákona o spotřebních daních s tímto zbožím obchodovat. Rozhodující pro stanovení kupce v tomto případě bude nabídnutá cena, která nesmí být nižší než jedna polovina ceny. Správce daně prostřednictvím najaté odborné firmy určí kvalitu a množství zabavené látky. Je předpoklad, že provedeným přímým prodejem bude uhrazena většina daňového nedoplatku.