Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Daňová a celní správa během akce TRIANGL zajistily pohonné hmoty a hotovost v celkové výši 10,8 milionu Kč

21. 11. 2011 Tisková zpráva

JUDr. Jaroslava Musilová tisková mluvčí, Sekce ekonomiky

Společná kontrolně-exekuční akce daňové a celní správy zaměřená na přepravu pohonných hmot do ČR proběhla ve dnech 17. až 19. listopadu 2011 za účasti více než dvou stovek pracovníků obou institucí v blízkosti jedenácti bývalých hraničních přechodů s Rakouskem a SRN. Na akci spolupracovali i příslušníci rakouské finanční policie a celní správy. Byly zajištěny pohonné hmoty v celkové hodnotě 1,8 mil. Kč a finanční prostředky ve výši 9 mil. Kč, které budou použity k úhradě daňových nedoplatků.

"Jedná se o jednu z mnoha akcí, kterou provádíme a budeme provádět, dokud se nepodaří problému s daňovými úniky při obchodování s pohonnými hmotami zamezit. Tyto společné kontrolní akce plní i preventivní funkci, problematičtí obchodníci během nich omezili dovoz pohonných hmot cisternami ze zahraničí na minimum," uvedl při vyhodnocení kontrolní akce Jan Knížek, generální ředitel daňové správy, a dodal, že "k úplnému vymícení podvodů by bylo zapotřebí legislativních změn, ke kterým je ale nutná součinnost a kooperace Evropské unie, kde v současné chvíli již intenzivně vyjednáváme."

Akce TRIANGL byla letos třetí rozsáhlou společnou akcí daňové a celní správy proti daňovým únikům při obchodování s pohonnými hmotami. Důkladnou analytickou prací a intenzivním tlakem na dovozce pohonných hmot je dáván nepoctivým společnostem zřetelný signál, že daňová a celní správa jsou připraveny s daňovými úniky při obchodování s touto komoditou účinně bojovat a zamezit nekalým praktikám s nepřiznáním a neplacením daně z přidané hodnoty v rámci obchodování s jiným členským státem EU.

Ilustrační fotogalerie

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

„Boj s daňovými úniky je oblast, kterou státní hranice nezastaví. Stejně tak, jako si rizikové subjekty budují mezinárodní síť, jejímž prostřednictvím obchází daňové zákony, je nutné, aby i daňové správy příslušných zemí spolupracovaly na mezinárodní úrovni. Akce TRIANGL představuje, podle mého názoru, příkladnou ukázku mezinárodní spolupráce,“ řekl Andreas Latzke, koordinátor akce TRIANGL z rakouské finanční policie (FinPol). „Všechny informace zjištěné participujícími institucemi budou vzájemně vyměněny a jistě přispějí k úspěchu celé akce a i nadále povedou k dalším společným krokům. I z mého pohledu je možné akci TRIANGL považovat za úspěšnou. Jde o varování pro podvodné subjekty, že se nikde nemohou cítit bezpečně.“

Podle kvalifikovaných odhadů dosahuje výše daňových úniku při obchodování s pohonnými hmotami až k osmi miliardám Kč za rok. 

mjr. Mgr. Jiří Barták
tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel