Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Regionální KOBRA v akci

3. 12. 2019 Tisková zpráva

Mgr. Romana Barešová tisková mluvčí FÚ pro Královéhradecký kraj

Pracovníci Generálního ředitelství cel a Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj navázali spolupráci v úspěšném potírání daňových úniků a daňové kriminality. Operativní spolupráce při výměně informací mezi celníky a specialisty Finanční správy umožnila lépe analyzovat případ a následně rychle a účinně zasáhnout.

„K objasnění tohoto případu napomohla úzká spolupráce a koordinace činností mezi Celní a Finanční správou, kdy na základě provedených analýz bylo zjištěno, že organizátorem podvodného jednání byl cizinec ukrajinské národnosti, který vytvořil řetězec firem, mezi nimiž probíhaly fiktivní obchodní transakce za účelem snížení daňové povinnosti těchto firem. Hlavní organizátor tak vytvořil řetězec nejméně 16 obchodních korporací se sídlem v České republice, na jehož počátku byl tzv. missing trader, který neodvedl daň z přidané hodnoty. Tyto obchodní korporace fakticky ovládal obviněný, který finanční prostředky, získané ze své nelegální činnosti, vybíral v hotovosti z bankovních účtů dotčených firem“, uvedla tisková mluvčí Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj.

Spolupráce mezi celníky a specialisty finanční správy spočívala v okamžitém sdílení informací, zpracování analýz a maximálním nasazení za účelem uchránit finance státnímu rozpočtu. Díky této spolupráci v daném případě došlo k zadržení finančních prostředků a majetku u organizátora daňových úniků v celkové výši přesahující částku 20 mil. Kč, čímž se podařilo pokrýt téměř celou výši vzniklé škody na dani z přidané hodnoty.

Po ukončení akce s krycím názvem „MOSTY“ Policie ČR obvinila z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby organizátora podvodného jednání. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněné osobě trest odnětí svobody až na 10 let. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.