Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kontroly plnění zákona o evidenci tržeb v Jihočeském kraji

8. 10. 2019 Tisková zpráva

Ing. Jana Králová tisková mluvčí FÚ pro Jihočeský kraj

V průběhu měsíce srpna a září se pracovníci Finančního úřadu pro Jihočeský kraj a jeho územních pracovišť vydali po Jihočeském kraji kontrolovat plnění zákona o evidenci tržeb.

Nejdříve při akci Vltava, která probíhala v oblasti pod Lipenskou hrází, provedli pracovníci finančního úřadu 5 kontrol v oblasti pohostinství. Aby pracovníci působili co možná nejméně nápadně, zařadili se mezi vodáky a sjížděli také řeku na raftu. Při této kontrolní akci bylo zjištěno porušení zákona o evidenci tržeb v osmdesáti procentech případů.

Nejčastějšími prohřešky provozovatelů bylo nevystavení účtenek a neodeslání dat o nákupu do systému evidence tržeb. Tři případy byly předány do správního řízení, když nedošlo k vystavení účtenky a odeslání údajů o evidovaných tržbách. V rámci správního řízení hrozí provozovatelům pokuta až do výše 500 000,- Kč.

Při kontrolní akci provedené v rámci 46. ročníku Země živitelka pracovníci finančního úřadu zkontrolovali 13 daňových subjektů. Porušení bylo zjištěno u poloviny prodejců. I zde byly nejčastější chyby v nevystavení účtenek nebo v jejich neodeslání. U šesti subjektů bylo zjištění předáno do správního řízení.

Další kontrolní akce probíhala v rámci největší jihočeské pouti ve Strakonicích. Zde bylo provedeno 17 kontrol, u nichž bylo v 70 procentech případů nalezeno pochybení. Tato pochybění budou ve čtyřech případech řešena také v rámci správního řízení, ve dvou případech bylo porušení zákona o evidenci tržeb řešeno na místě blokovou pokutou.