Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mezi návštěvníky Chodských slavností byli i čtyři kontroloři EET

17. 8. 2017 Tisková zpráva

Ing. Michaela Hošťálková tisková mluvčí Finančního úřadu pro Plzeňský kraj

Kontroloři EET z Finančního úřadu pro Plzeňský kraj se objevili ve dnech 12. a 13. srpna 2017 mezi návštěvníky Chodských slavností v Domažlicích. Mapovali situaci u prodejních stánků a prováděli kontrolní nákupy.

Na Chodských slavnostech se vesměs jednalo o prodejce vlastnoručně vyráběného zboží, tito prodejci tedy nyní pod elektronickou evidenci tržeb nespadají. On-line evidence tržeb se jich bude týkat až od příštího roku, konkrétně od 1. března 2018. Naopak ti obchodníci, kteří zboží pouze přeprodávají (nakupují hotové výrobky a ty dále prodávají), spadají pod EET již od 1. března letošního roku.

Pracovníci finanční správy provedli 20 kontrolních nákupů, z nichž 14 dopadlo výborně. U zbylých šesti nákupů nalezli pochybení – ve čtyřech případech zjistili, že prodejci vůbec tržby elektronicky neevidují, ve dvou případech byly tržby zaevidovány, ale kontrolorům nebyly vydány účtenky. Všech šest nákupů s nálezem bylo postoupeno do správního řízení, ve kterém se bude rozhodovat o výši uložené pokuty. Pokuta může podle zákona o evidenci tržeb dosáhnout výše až 500.000,- Kč.

Od 1. prosince 2016 do 7. srpna 2017 provedli pracovníci Finančního úřadu pro Plzeňský kraj 2886 kontrol dodržování zákona o evidenci tržeb, z nichž bylo 12 % s nálezem.