Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kontrola EET na ostravské tržnici ukázala 15 případů porušení zákona

29. 5. 2017 Tisková zpráva

Ing. Petra Homolová tisková mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj

Kontroloři Finanční správy a Celní správy i během sobot a nedělí kontrolují, zda povinnosti spojené s EET dodržují všichni podnikatelé spadající do první a druhé vlny. Během posledního květnového víkendu se v Ostravě kontroloři Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj společně s celníky vypravili na tržnici na ulici Šenovská 97, kde našli 15 „hříšníků“.

U stánkařů kontroloři nejprve inkognito zjišťovali, zda jde o podnikatele s vydanými autentizačními údaji, zda vydávají účtenky s povinnými údaji, odesílají údaje on-line Finanční správě a plní svoji informační povinnost vůči zákazníkům. Celkem v osmi případech zjistili závažné porušení zákonných povinností, v sedmi případech kontroloři u trhovců zjistili méně závažné porušování zákona. Ve všech těchto případech se kontroloři finančního úřadu předepsaným způsobem kontrolovaným osobám identifikovali. Na místě byly s kontrolovanými osobami sepsány protokoly popisující zjištěné nedostatky, aby následně mohlo být zahájeno řízení směřující k uložení pokuty. Kontrolní akce byla monitorována Policií ČR pro případ, že by bylo kontrolorům bráněno ve výkonu jejich kontrolních pravomocí. Přímého zásahu Policie ČR na tržnici však nebylo potřeba, kontrolní akce proběhla klidně.

Od spuštění EET do 15.5.2017 provedli v Moravskoslezském kraji kontroloři finančního úřadu a celního úřadu celkem 2 698 kontrol Z toho bylo 367 kontrol s nálezem. Finanční správa nejčastěji zjišťuje tyto nedostatky: nevystavení účtenky, nezasílání údajů a neumístění informačního oznámení.