Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rušení pokladen pro platbu daní v hotovosti na „neokresních“ územních pracovištích FÚ pro Plzeňský kraj

13. 8. 2015 Tisková zpráva

Ing. Michaela Hošťálková tisková mluvčí Finančního úřadu pro Plzeňský kraj

Jedním z kroků k optimalizaci fungování finanční správy je ukončení provozu pokladen pro výběr hotovostních plateb daní a poplatků na 103 „neokresních“ územních pracovištích finančních úřadů, a to již od 1. září 2015. Důvodem je zejména skutečnost, že náklady na jednu transakci na pokladně územního pracoviště finančního úřadu dosahují částky 42,50 Kč, přičemž například Česká pošta s. p. nabízí obdobnou službu v komerčním režimu za 29,- Kč. V případě zachování pokladen by musela finanční správa investovat značné prostředky do bezpečnosti pokladen, což by nebylo hospodárné.

V Plzeňském kraji bude k 1. září 2015 ukončen provoz pokladen pro platbu daní v hotovosti na 8 územních pracovištích - v Kralovicích, Horažďovicích, Sušici, Horšovském Týně, Stříbře, Blovicích, Nepomuku a Přešticích.

Zaplatit daň hotově bude možné i nadále na všech „okresních“ územních pracovištích, tedy v Plzni, Domažlicích, Klatovech, Rokycanech, Tachově a na územních pracovištích Plzeň-sever a Plzeň-jih.

Dalšími možnostmi, jak uhradit daň, je bezhotovostní převod z účtu, či pomocí poštovní poukázky typu „A“, které jsou k dispozici na všech územních pracovištích. Jako alternativu nejčastějšího hotovostního placení – úhrady daně z nemovitých věcí - nabízí finanční správa od ledna příštího roku možnost placení této daně prostřednictvím Soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO).

Pro nejbližší období placení daně z příjmů a daně z nemovitých věcí připravuje finanční správa i další alternativu pro platby v hotovosti, jakou byla v minulosti např. tzv. „daňová složenka“, kterou bylo možné platit daně bezplatně na přepážkách České pošty s. p.