Finanční správa České republiky

Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Kdy je vozidlo předmětem daně silniční

Chtěla bych se zeptat, jak řešit výpočet silniční daně v případě, že vozidlo firma začala používat k podnikání např. v říjnu 2008, ale zaregistrováno bylo až v listopadu 2008. V jaké výši se má v tomto případě vypočítat daňová povinnost za měsíc říjen. Má být snížená dle §6 odst. 6 o 48 % nebo má být vypočtena v plné výši? Aplikace EPO vypočte daň za říjen sníženou o 48 %, je to takto v pořádku, když registrace proběhla až v listopadu?

V uvedeném příkladu bude dané vozidlo předmětem daně silniční dle ust. § 2 odst. 1 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů až od listopadu 2008 (od data registrace vozidla) – dokud se totiž vozidlo řádně nezaregistruje, není předmětem daně silniční (musí obsahovat řádnou registrační značku a ne zvláštní).

Z tohoto důvodu bude od listopadu 2008 a následujících dalších 35 měsíců aplikována 48 % snížená sazba daně silniční.

Aplikační služby